Czy rolety chronią przed upałem i słońcem?

Czy rolety chronią przed upałem i rażącym słońcem?

Słońce wdzierające się latem do domów i mieszkań może być naprawdę uciążliwe. Rażące promienie utrudniają codzienne czynności, takie jak na przykład korzystanie ze smartfonów, czy laptopów, a przecież wiele osób pracuje zdalnie. Słońce świecące w ekran jest irytujące i znacznie potrafi uprzykrzyć życie. No i ten upał… Czy jest na to sposób? Czy rolety chronią przed upałem i słońcem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet? 

Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziecie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet?

Jeśli szukasz rolet, które ograniczą przepuszczanie promieni słonecznych i zapewnią Ci przyjemne zacienienie oraz temperaturę niższą o kilka stopni, musisz zwrócić uwagę na rodzaj rolet, materiał, z jakiego zostały wykonane i ich kolor.

Oczywiście poza funkcjonalnością, rolety powinny również być estetyczne i pasować do wystroju pomieszczenia. W dzisiejszych czasach znalezienie funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie rolet nie jest żadnym problemem. Na rynku bez problemu znajdziesz dziesiątki rolet w różnych konfiguracjach.

Również w naszej ofercie znajdziesz mnóstwo rozmaitych rozwiązań z zakresu systemów osłonowych okien — może znajdziesz u nas coś dla siebie?

W tym miejscu dodamy, że poszukując najlepszego rozwiązania, czasami warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy znają się na rzeczy.
Rol-Mat chętnie pomoże Wam podjąć decyzję i wskaże optymalne dla Waszego domu rozwiązanie. Zachęcamy do kontaktu!

ciemna roleta okienna

Czy kolor rolet ma znaczenie?

Oczywiście, kolor rolet ma znaczenie. Poza wartościami czysto estetycznymi, jakie niesie ze sobą kolorystyka, warto pamiętać również o sposobie, w jaki dane kolory reagują ze słońcem.

Rolety w jasnym kolorze odbijają promienie słoneczne i nie nagrzewają się tak mocno, jak ciemne osłony okien. Warto jednak pamiętać o tym, że jasne rolety przepuszczają i jednocześnie rozpraszają promienie słoneczne. Nie zapewniają więc efektu zaciemnienia pomieszczenia, dlatego też przestrzeń wyposażona w takie rolety będzie mocno nasłoneczniona. 

W tym miejscu chcemy podkreślić, że rodzaj rolety i materiał, z jakiego została wykonana są istotniejsze niż sam kolor. Jeśli do Twoich pomieszczeń pasują tylko jasne rolety, nie musisz z nich rezygnować — wystarczy poszukać odpowiedniego rozwiązania technicznego, na przykład rolet zewnętrznych, o których opowiemy nieco więcej w dalszej części artykułu.

Rolety w ciemnym kolorze są bardzo estetyczne i świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń i dobrze chronią pomieszczenie przed nadmiarem światła (przepuszczają nawet do 30% mniej promieni słonecznych niż jasne rolety). Decydując się na ciemne rolety, należy jednak pamiętać o tym, że czerń pochłania energię słoneczną, co może skutkować nagrzewaniem się pomieszczenia.

Jaki materiał rolet wybrać?

Na to, jak roleta będzie sobie radzić ze słońcem i upałem w głównej mierze wpływa tworzywo, z jakiego została wykonana. Na rynku znajdziemy mnóstwo pięknych, urzekających barwami i wzorami rolet, jednak nie zawsze są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają maksimum ochrony przed słońcem i upałem — oczywiście nie jest to reguła. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać rolety, które będą zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. 

Najpopularniejsze rolety to te wykonane z płóciennego materiału. Działają one podobnie do materiałowego parasola, który chroni przed drażniącymi promieniami słońca. Jeśli jednak zależy nam na o obniżaniu temperatury wewnątrz pomieszczenia, to nie są one najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na rolety ciemne, chłonące energię słoneczną.

Rolety, które najlepiej chronią przed słońcem to rolety zewnętrzne wykonane z aluminium.

Rolety chroniące przed upałem, czyli rolety zewnętrzne

Rolety montowane na zewnątrz to komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie, które pomoże przetrwać Ci upalne lato i prażące słońce. 

Rolety zewnętrzne zapewniają najlepszą ochronę przed słońcem i upałem, ponieważ montowane są zewnętrznie, a więc osłaniają również okno, tworząc skuteczną barierę. Bariera zatrzymuje promienie słońca i ciepło na zewnątrz jeszcze zanim dotrą one do powierzchni szkła, a przestrzeń między oknem a roletą tworzy dodatkową warstwę izolacyjną, która utrudnia przedostawanie się ciepła do wewnątrz pomieszczeń.

Poza zmniejszeniem upału takie rolety świetnie radzą sobie również z zatrzymywaniem promieni słonecznych, gwarantując zaciemnienie pomieszczenia.

Rolety chroniące przed upałem, które montowane są zewnętrznie to jedno z najlepszych rozwiązań, które zapewni Ci optymalne warunki mieszkalne. Rażące słońce może być uciążliwe dla oczu, ale również dla skóry, wrażliwej na promieniowanie UV, które z roku na rok wzrasta. 

Warto zastanowić się również nad codziennymi czynnościami, które mogą zostać zakłócone przez nadmierne promieniowanie. Praca zdalna, ze słońcem bijącym w ekran komputera… Niedzielny relaks z promieniami uderzającymi w telewizor… Drzemka przerwana słońcem wdzierającym się do oczu… Dbajmy o siebie i swój komfort.

rolety zewnętrzne realizacja

Oferujemy rolety zewnętrzne, które nasi klienci mogą wybrać dla siebie i dopasować do swoich wymagań pod względem wymiarów, rodzajów napędów i kolorów profili. Ponadto w naszych roletach możliwe jest zastosowanie dodatkowego profilu, który pozwala na bezinwazyjną instalację bez konieczności wiercenia w listwach przyszybowych.

Duże zróżnicowanie w segmencie rolet zewnętrznych wymaga zastanowienia się przed dokonaniem zakupu, dlatego też w naszej ofercie znajdują się również różne rodzaje rolet zewnętrznych. Są to:

  • rolety naokienne
  • rolety natynkowe
  • rolety podtynkowe
  • rolety RKS

Więcej informacji dotyczących oferowanych przez nas rolet zewnętrznych znajdziecie tutaj.

Aby zapewnić sobie maksimum ochrony przed słońcem, warto wybrać rolety zewnętrzne wykonane z aluminium, które zazwyczaj dodatkowo wypełnione są specjalną, izolacyjną pianką. Połączenie aluminium i izolacyjnego wypełnienia sprawia, że temperatura wewnątrz zasłoniętych pomieszczeń może być niższa o kilka stopni.

Inne osłony okienne chroniące przed nagrzewaniem

Szukasz alternatywy dla rolet zewnętrznych? Innymi rozwiązanymi, godnymi uwagi są żaluzje aluminiowe, rolety plisowane lub rolety typu dzień noc, dostępne w naszej ofercie. 

Rol-Mat – rolety na wymiar Warszawa

Rolety okienne, żaluzje, verticale i inne osłony okienne to nasza specjalność. Zapewniamy naszym Klientom kompleksowe usługi: od produkcji pod wymiar, aż po dowóz i montaż na miejscu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł znaleźć Ci odpowiedź na pytanie, czy rolety chronią przed upałem. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, pamiętaj, że świadczymy również fachowe doradztwo w kwestii doboru produktów, a także odpowiadamy za profesjonalny serwis. Wieloletnie doświadczenia oraz wiedza sprawiają, że jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu.

Zapraszamy do kontaktu! Możesz nas znaleźć również na Facebooku.

Spis treści: