Czym zasłonić okno w łazience?

Jak i czym zasłonić okno w łazience?

Łazienka to dosyć specyficzne i wyjątkowe miejsce w domu. W tym pomieszczeniu panują inne warunki, zarówno jeśli mowa o temperaturze, jak i wilgotności. Równie istotne jest również zadbanie o prywatność i odpowiedni klimat. Kształt i forma okna ma duży wpływ na wygląd i nastrój całego pomieszczenia, podobnie jak osłony okienne.

Ten artykuł pomoże Ci w wyborze osłony okiennej na okno łazienkowe i zwróci Twoją uwagę na ważne aspekty, które będą pomocne w znalezieniu odpowiedzi na pytanie czym zasłonić okno w łazience.

urządzona łazienka

Na co zwrócić uwagę wybierając roletę lub żaluzję do łazienki?

  • Rozmiar i typ okna 

Warto na początku zorientować się, czy okno jest standardowe i czy jego wymiary nie stwarzają ograniczeń co do wyboru rodzaju osłony. Oczywiście wiele firm oferuje usługi tworzenia rolet i żaluzji na wymiar, jednak najczęściej indywidualne projekty są nieco droższe niż produkty ogólnodostępne, które można kupić „od ręki”.

  • Wilgotność i temperatura panująca w pomieszczeniu

Łazienka to miejsce, gdzie panuje podwyższona wilgotność i wyższa temperatura. Gorące kąpiele czy długie prysznice najczęściej powodują osiadanie się i skraplanie pary wodnej na ścianach. Oczywiście wilgoć ma duży wpływ na niektóre materiały, na przykład te, z których bywają wykonywane osłony okienne. 

Przy wyborze rolety lub żaluzji, warto zwrócić uwagę na to, czy łazienka jest dobrze wentylowana i czy samo wietrzenie pomieszczenia wystarczy, by pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Jeśli łazienka jest mała i słabo wentylowana, warto wybrać osłony okienne z materiałów odpornych na wilgoć — najlepiej, żeby miał on gładką strukturę i nie pochłaniał wody. Dobrze z wilgocią radzą sobie tkaniny sztuczne, takie jak poliester. Popularnym rozwiązaniem są również rolety drewniane. Jednak jeśli zależy nam na podobnym efekcie wizualnym, jak w przypadku rolet drewnianych, warto zdecydować się na osłony wykonane z bambusa, który lepiej radzi sobie z wilgocią.

  • Zacienienie i prywatność

Jeśli okno łazienkowe znajduje się w miejscu, które naraża użytkowników pomieszczenia na bycie podglądanym i nie gwarantują prywatności, warto zwrócić uwagę na przepuszczalność osłon okiennych. Na przepuszczalność mają wpływ rodzaj materiału, grubość materiału i jego kolor. Warto pamiętać o tym, że przez tkaniny materiałowe widać nieco więcej jeśli wewnątrz pomieszczenia zaświecone jest światło.

  • Estetyka i wygląd

Oczywiście poza praktycznością, osłony okienne powinny być również zadowalające pod względem wizualnym. Obecnie rynek oferuje mnóstwo rozmaitych konfiguracji, zarówno pod względem kolorów, jak i dostępnych materiałów.

Jaką osłonę okna łazienkowego wybrać?

Oczywiście wybór osłony okna łazienkowego należy w pełni do klienta. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które radzą sobie z łazienkowymi warunkami nieco lepiej niż inne. Oto kilka propozycji, które warto rozważyć.

Żaluzje bambusowe

To opcja często spotykana nie tylko w salonach piękności i saunach — często znajduje zastosowanie również w naszych łazienkach.  Żaluzje bambusowe cieszą się popularnością, ponieważ ostatnimi czasy panuje trend na wystroje naturalne eco. 

Osłony okienne wykonane z tego materiału to świetna opcja do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Bambus dobrze radzi sobie z wilgocią, o wiele lepiej niż drewno. Jeśli więc zależy Ci na efekcie drewna i podobają Ci się elementy w naturalnej stylistyce, warto postawić na żaluzje bambusowe. 

Poza odpornością na wilgoć te żaluzje cechują się również łatwością czyszczenia i są bardzo lekkie. Nie trzeba ich prać — wystarczy je delikatnie odkurzyć lub przetrzeć szczotką.

To rozwiązanie ma również swoje minusy. Bambus jest lekki, a przez to bardzo delikatny, kruchy i łamliwy. Należy więc postępować z żaluzjami ostrożnie i zamontować je w poprawny sposób, aby nie uległy zniszczeniu.

żaluzje bambusowe

Żaluzje aluminiowe

Dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalności, żaluzje aluminiowe to bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Aluminium bardzo dobrze radzi sobie z różnicą temperatur i podwyższoną wilgotnością. Śliska i gładka powierzchnia aluminium ułatwia również czyszczenie. 

Najczęściej żaluzje te dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można dobrać je do wystroju wnętrza. Poza kolorystyką, rozwiązanie to oferuje również kilka możliwości, co do sterowania całym systemem.

Rolety rzymskie

Są często wybierane do łazienek, ponieważ rozwiązanie to oferuje znaczne zacienienie pomieszczenia i prywatność. Sprawdzają się również przy oknach, gdzie występuje niewielka powierzchnia ścian i nie jest możliwe zastosowanie tradycyjnych osłon.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, można wybrać roletę rzymską zaciemniającą lub rozpraszającą światło słoneczne. 

Materiał, z którego są wykonane można prać. Jednak warto podkreślić, że rolety materiałowe nie są odporne na wilgoć. Jeśli w łazience jest bardzo wilgotno, a wietrzenie i wentylacja nie pomagają, warto zdecydować się na jedno z wcześniejszych rozwiązań. 

Plisy

Żaluzje plisowane są praktyczne, ale także stylowe. Sprawdzają się na oknach o nietypowych kształtach i rozmiarach, właśnie dlatego często wybierane są do łazienek. Ponadto oferują możliwość zasłonięcie dowolnego fragmentu okna — można je przesuwać w górę i w dół.

Należy pamiętać o tym, że żaluzje plisowane są montowane bardzo blisko szyby, na której często skrapla się woda. Plisy nie reagują dobrze na wilgoć i szybko niszczeją przy stałej styczności z wodą.

Rol-Mat – osłony okienne do łazienki

Jeśli żadna z zaproponowanych opcji nie spełnia Twoich wymagań lub jeśli nie wiesz czym zasłonić okno w łazience, pozwól, że zajmiemy się Tobą indywidualnie. Skontaktuj się z nami, a po uwzględnieniu Twoich wytycznych i oczekiwań, zaproponujemy Ci rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej łazience.

Spis treści: