Jak dbać o rolety wewnętrzne?

Chcesz zakupić rolety wewnętrzne do Twojego domu lub mieszkania, ale martwisz się o ich wytrzymałość? Aspekty wizualne rolet są kluczowe dla każdego właściciela nieruchomości, dlatego rozumiemy, że możesz się wahać czy warto inwestować w rolety, które mogą ulec zabrudzeniu. Pamiętaj, że rozważne podejście do pielęgnacji rolet wewnętrznych sprawi, że ich wygląd będzie cieszył oko wiele lat.

Czy rolety wewnętrzne są potrzebne?

Szeroki wybór rolet sprawia, że czasem ciężko podjąć nam decyzję, na co się zdecydować.

Zasłonienie okna jest jednak celem prawie każdego właściciela nieruchomości. Gdy chcemy uchronić się przed ciekawskim okiem sąsiada lub zabezpieczyć pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem z pomocą przychodzi nam roleta. Jeszcze parę lat temu ciężko było wyobrazić sobie dom bez firanek, które spełniały wszystkie swoje funkcje. Uciążliwe było jednak utrzymanie ich w czystości. Ponadto optycznie pomniejszały pomieszczenie.

Dodatkowo zmiany w aranżacjach wnętrz sprawiły, że firanki wydają się przestarzałym pomysłem. Wybór rolet wewnętrznych jest na tyle ogromny, że nawet najwięksi miłośnicy firanek, bez problemu zastąpią je roletą. Decydując się na poszczególny typ rolet wewnętrznych, musimy pamiętać o indywidualnych cechach produktu i odpowiednio dobierać metodę czyszczenia.

Rolety wewnętrzne

Rolety materiałowe

Tkanina rolet materiałowych jest pokryta apreturą. Pozwala ona na umocnienie struktury i nie pozwala, aby kurz dostał się do środka. Właśnie dlatego rolety wewnętrzne materiałowe wymagają specjalnego traktowania. Każdy użytkownik powinien pamiętać, aby unikać czyszczenia na mokro. Najlepszym sposobem jest czyszczenie na sucho i delikatne odkurzanie rolety, jak i samego mechanizmu. Szybkim rozwiązaniem, które również można zastosować podczas czyszczenia rolet, jest używanie rolki z warstwą klejącą.

Może się jednak zdarzyć, że nasza roleta została ubrudzona brudnymi palcami lub łapami naszego czworonoga. W takiej sytuacji czyszczenie na sucho może być niewystarczające. Warto wtedy użyć gumki do ścierania, pomoże ona delikatnie usunąć zabrudzenie, nie uszkadzając apretury. Czasem zabrudzenie jest jednak zbyt trwałe i musimy użyć ściereczki delikatnie nasączonej wodą. Starajmy się jednak, żeby ona nie wniknęła w strukturze materiału. Zastosowanie powyższych metod sprawi, że roleta materiałowa posłuży wiele lat.

Rzymskie rolety okienne

Rzymskie rolety wewnętrzne cieszą się nieustającą popularnością. Ich wytrzymałość sprawia, że najwięksi sceptycy nie boją się trudności w ich użytkowaniu. Demontaż rolet jest również bardzo prosty, co ułatwia czyszczenie. Nie ma przeszkody, by samemu  wyprać roletę rzymską w pralce. Należy pamiętać jednak żeby unikać wirowania. Mogłoby to zdeformować strukturę rolety i trwale ją uszkodzić.

Żaluzje plisowane

Rolety wewnętrzne plisowane bez problemu możemy zdjąć i wyczyścić. Jak to jednak zrobić? Zbyt intensywne moczenie lub użycie gorącej wody może je trwale zdeformować. Szczególnie niepożądane jest to na roletach plisowanych, ponieważ każda zmiana w strukturze wpłynie na ich zamykanie i otwieranie. Plisy myjemy w chłodnej wodzie, ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu, by pozbyć się większych zabrudzeń. Gdy woda już ścieknie z plis, zawieszamy je mokre na oknie i składamy. Jest to niezwykle istotne, gdyż suszenie ich w nieprawidłowy sposób spowodowałoby, że roleta uległaby deformacji.

Żaluzje bambusowe

Czyszczenie żaluzji bambusowych może wydawać się problematyczne. Nic bardziej mylnego! Do odświeżenia takich rolet wystarczy nam jedynie szczotka do kurzu. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, nie można myć takich rolet pod bieżącą wodą. Oczywiste jest, że mogłoby to odbarwić roletę lub ją zdeformować. W przypadku dużych zabrudzeń można użyć delikatnie wilgotną ściereczkę, by pozbyć się niechcianych plam.

Czy czyszczenie rolet jest trudne?

Czyszczenie rolet nie będzie wyzwaniem, jeśli zapoznasz się z zasadami prawidłowego użytkowania.

W przypadku wątpliwości warto dopytać producenta o specyfikacje produktów, aby uniknąć nieumiejętnego użytkowania i zniszczenia rolety. Warto pamiętać, że przykładając dużą uwagę do prawidłowego dbania o rolety, zwiększamy ich żywotność, co przekłada się na zmniejszenia kosztów ewentualnej wymiany.

Podsumowując, pamiętaj, by czyścić rolety wewnętrzne regularnie, pozwoli to uniknąć nagromadzenia się plam, trudnych do usunięcia. Nie myj ich jednak zbyt często, ponieważ nadmierna eksploatacja może doprowadzić do szybszego zużywania się rolet.

Spis treści: