Osłony okienne w pokoju dziecięcym. Czy rolety są najlepszym rozwiązaniem?

Wykończenie pokoju dziecka to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. Osłony okienne w pokoju dziecięcym powinny stanowić element dekoracyjny, ale być też przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Nierzadko zdarza się, że pomysł na udekorowanie pokoju budzi sprzeciw małego mieszkańca, który oczekuje, że pokój będzie pełen żywych kolorów i być może niewygodnych w użytkowaniu elementów. Często rodzice wybierają więc neutralne kolory dodatków, by zapewnić bardziej stonowany wygląd pomieszczenia. Naszym zdaniem w takiej sytuacji warto postawić na rolety!

Dwie dziewczynki patrzące przez okno

Firanki czy rolety?

Nie da się nie zauważyć, że firanki ustąpiły miejsca roletom w obecnych trendach. Mieszkańcy nowo wybudowanych domów w zdecydowanej większości wolą zainwestować w rolety, również w pokojach dziecięcych. Dlaczego tak się dzieje? Firanki to przedmioty, na których ilość gromadzonego kurzu zdecydowanie jest największa. W domu, w którym mieszka alergik rozwiązanie to może wpływać więc niekorzystnie na zdrowie osoby uczulonej na kurz. Co więcej, firanki nie zaciemniają pomieszczenia, konieczny jest więc dodatkowy wydatek, jakim są zasłony. Firanki nie są również odporne na zabrudzenia, dlatego właśnie najłatwiej będzie nam wyczyścić rolety w przypadku powstania zabrudzeń. Firanki w pokoju dziecka mogą okazać się nietrafnym rozwiązaniem. Co w takim razie powinny zapewnić dobrze dobrane osłony okienne w pokoju dziecięcym?

Osłony okienne w pokoju dziecięcym – o czym warto pamiętać?

Spokojny sen

Nieprzerwany sen dziecka to podstawa, która zapewnia zdrowy rozwój. Wybierając osłony okienne należy pamiętać, że możliwość kontrolowania ilości światła to niepodważalna zaleta. Zbyt jasne pomieszczenie negatywnie wpływa na jakość snu oraz może skutecznie wybudzać. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkaniec pokoju to małe dziecko, które śpi w ciągu dnia.

Wyciszenie pomieszczenia

Dźwięk dochodzący z zewnątrz może być uciążliwy dla każdego. W szczególny sposób narażone są jednak małe dzieci, których uszy nie są jeszcze przystosowane do głośnych dźwięków. W sytuacji, gdy dom lub mieszkanie znajduje się przy ruchliwej drodze, warto rozważyć montaż rolet, które zapewnią pożądane wyciszenie.

Estetyka wykonania

Pokój dziecka powinien podobać się przede wszystkim małemu mieszkańcowi. Często pokój zbyt kolorowy może nie przypaść do gustu rodzicom, należy jednak pamiętać kto będzie zamieszkiwał pomieszczenie i w miarę możliwości pozwolić dziecku na wybór rolet. Kolorowy pokój kojarzy się przede wszystkim z radością i pozytywnie wpływa na rozwój dziecka!

Pokój nastolatka – jakie osłony okienne wybrać?

W przypadku małych dzieci wybór osłon okiennych może być prostszy niż w przypadku pokoju dla nastolatka. To na barkach rodziców spoczywa wybór odpowiednich rolet i prawdopodobnie dziecko przed 7 rokiem życia nie zwróci na to większej uwagi. Jeśli jednak chodzi o nastolatka, który ma swoje zdanie na ten temat, zadanie może być trudniejsze. Dziecko, które ma kilkanaście lat musi mieć stworzone odpowiednie warunki do nauki. Trudno się uczyć w pomieszczeniu, w którym dźwięk dochodzący z zewnątrz czy rażące promienie słońca utrudniają koncentracje. W takim wypadku zdecydowanie warto szukać rozwiązania, które będzie zadowalające dla obu stron

Osłony okienne – 3 sprawdzone rozwiązania

Rolety plisowane

Ten typ rolet jest  łatwy w obsłudze oraz pozbawiony elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka. Z łatwością też możemy kontrolować natężenie światła, jest to przydatne szczególnie w pokojach, w których okna skierowane są na południe. 

Rolety plisowane dostępne są w wielu kolorach, które będą stanowiły świetną dekoracje w pokoju. Co więcej, gdy kolor plis się znudzi, wymiana plisy nie będzie stanowiła wyzwania. Dobrze zamontowane plisy są estetyczne i z pewnością przypadną do gustu dziecka! 

Rolety zewnętrzne

Chcesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie? Rozważ montaż rolet zewnętrznych. Sprawdzą się one idealnie, gdy potrzebujemy odizolować nasz dom od drażniących dźwięków uniemożliwiających sen lub wypoczynek. Rolety utrudniają również ewentualne dostanie się do domu osób niepożądanych, tworząc dom bardziej bezpiecznym miejscem. 

Rolety Impresja 

Zapewnią zaciemnienie pomieszczenia do oczekiwanego poziomu. Rolety dzień noc to niekwestionowany faworyt wśród rolet już od wielu lat. Ich wysoka funkcjonalność sprawia, że świetnie sprawdzają się w pokoju każdego bez względu na wiek. 

Pokój dziecka to szczególne miejsce w domu. Warto stworzyć tam przytulną atmosferę, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa oraz nie zapominać o zadowoleniu dziecka w kwestii wystroju wnętrza. Wybierając osłony okienne w pokoju dziecięcym warto wziąć pod uwagę funkcjonalność. Właśnie dlatego naszym zdaniem rolety to zdecydowanie dobry wybór.

Spis treści: