Rolety balkonowe – jakie wybrać?

Drzwi balkonowe są stałym elementem niemal każdego budynku. Ich głównym celem jest umożliwienie swobodnego przejścia na balkon lub ogród. Duże okno jest funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo zapewnia większy dostęp światła! Problemem może stać się jedynie wybór rolety. Obecnie, właściciele domów i mieszkań często odrzucają pomysł zakładania firanek w pomieszczeniu i są bardziej skłonni na inwestycje w rolety. Rolety balkonowe są dostępne na rynku w wielu kolorach i fakturach, nic dziwnego, że wybór najlepszej opcji może być trudny. W końcu dobrej jakości rolety to inwestycja na parę lat!

okna balkonowe z roletą

Jakie rolety na drzwi balkonowe wybrać?

Rolety dzień – noc

To właśnie funkcjonalność tych rolet sprawie ze wciąż są one faworytem rynkowym. Największą zaletą takiej rolety jest możliwość swobodnego kontrolowania natężenia światła. Jest to kluczowe, zwłaszcza gdy okno balkonowe jest umieszczone w sypialni. Wpadające promienie słońca mogą pogarszać jakość naszego snu. W takim przypadku roleta zasłaniająca jest najlepszym wyborem. Dodatkowo roleta dzień – noc nie blokuje dostępu do drzwi balkonowych, swobodnie możemy je otwierać bez względu na to, czy roleta jest opuszczona, czy podniesiona.

Plisy

Rolety balkonowe plisowane do rewelacyjny sposób na osłonięcie dużego okna bez względu na rodzaj pomieszczenia. Ich delikatny wygląd sprawia, że plisa nie wpływa negatywnie na efekt wizualny. Możliwość zsunięcia rolety na dół i podniesienia jej w górę umożliwia płynną kontrolę światła. Plisy również nie utrudniają wyjścia na zewnątrz są więc równie funkcjonalne, jak i estetyczne.

Rolety zewnętrzne

Ciekawą alternatywą mogą okazać się rolety zewnętrzne. Ich funkcjonalność sprawia, że mieszkańcy chętnie inwestują w ten typ rolet, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i zaciemnienie. Rolety zewnętrzne uniemożliwiają dostęp do ramy okiennej potencjalnym złodziejom. Możliwe jest również uzyskanie w domu pełnego zaciemnienia, co jest ogromnym plusem, jeśli weźmiemy pod uwagę okno o dużych rozmiarach.

Moskitiery balkonowe

Rolety balkonowe – na jaki montaż się zdecydować?

Obecnie, wyróżniamy dwa sposoby montażu rolet. Inwazyjny i bezinwazyjny. Największą stabilizację rolety zapewnia tzw. montaż  inwazyjny. Jak wiadomo, poprawnie zamontowana roleta to podstawa. Tylko w przypadku nienagannego montażu, roleta jest w stanie spełniać wszystkie swoje zadania. Montaż inwazyjny wymaga nawiercenia w oknie lub w ścianie. W ten sposób zamontowana roleta jest mocno i dokładnie przymocowana, przez co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. Taki rodzaj montażu jest szczególnie wskazany, gdy montujemy rolety na dużym oknie jak np. okno balkonowe. Ciężka roleta mogłaby zostać uszkodzona, montaż inwazyjny zapewnia rolecie podparcie, nie musimy się więc martwić o jej wytrzymałość.

Jeśli jednak obawiasz się o uszkodzenie okien lub ścian zdecyduj się na montaż bezinwazyjny. Tym sposobem unikniesz pozostawienia śladów na ramie okna, jak i ułatwisz sobie montaż, a także demontaż rolet. Dużym atutem tego rozwiązania jest także pewność, że okna nie stracą gwarancji w przypadku zbyt dużej ingerencji. Każdy producent stolarki okiennej indywidualnie określa zasady dotyczące użytkowania, niestety w wyniku zaniedbania, gwarancja może być nieważna.

Jakie rolety na drzwi tarasowe wybrać?

Istnieje wiele rodzajów rolet na drzwi tarasowe, a wybór zależy głównie od twoich preferencji i potrzeb. Mamy kilka propozycji – każdą z nich znajdziesz w naszej ofercie!

  • Rolety rzymskie – są one bardzo popularne i eleganckie. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tkaniny, bambus czy juta, co pozwala na dostosowanie ich do stylu wnętrza.
  • Rolety zewnętrzne – idealne do ochrony przed słońcem i ciepłem, ale również przed deszczem. Są one montowane na zewnątrz budynku i składają się z wytrzymałego materiału, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  • Rolety plisowane – łatwe w montażu i dostępne w różnych kolorach i wzorach. Doskonale nadają się do mniejszych pomieszczeń, ponieważ zajmują niewiele miejsca.
  • Rolety wewnętrzne – są one bardzo dekoracyjne i oferują wiele możliwości personalizacji. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tkanina.
  • Żaluzje – łatwe w czyszczeniu i dostępne w różnych kolorach i materiałach. Mogą być regulowane, co pozwala na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

Jakie rolety na okno balkonowe?

Podobnie jak w przypadku rolet na drzwi tarasowe, istnieje wiele rodzajów rolet na okna balkonowe. Możesz skorzystać z takich samych rozwiązań jak w przypadku drzwi tarasowych. Do propozycji dorzucamy jeszcze:

  • Rolety dzień-noc – pozwalają na regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Składają się z dwóch warstw tkaniny: jednej z przepuszczalnymi światło pasemkami i drugiej z całkowicie zasłaniającą światło.

Na co warto zwrócić uwagę?

  • Wybierając rolety warto zwrócić uwagę, by zakupić produkty wysokiej jakości. To podstawowa zasada, by nie zostać zmuszonym do szybkiej wymiany. Rolety wysokiej jakości posłużą klientom wiele lat i nie będą psuć efektów wizualnych pomieszczenia.
  • Decydując się na roletę balkonową warto pamiętać o dobraniu odpowiedniego produkty względem warunków panujących w pomieszczeniu. Standardowe okno balkonowe jest wysokie więc wpadająca ilość światła może być problematyczna. Warto wybrać wtedy roletę, która w odpowiedni sposób zaciemni wnętrze.
  • Nie zapominajmy również o funkcjonalności. Wybierzmy roletę, która nie wpłynie na wygodę użytkowania. Założeniem drzwi balkonowych jest umożliwianie swobodnego dostępu na zewnątrz budynku. Bardzo niefunkcjonalny może więc być w tym przypadku montaż inwazyjny, który ogranicza swobodę w otwieraniu drzwi balkonowych.
  • Tuż po montażu warto zapoznać się z zasadami odpowiedniej pielęgnacji rolet. Nie warto o tym zapominać, dobrze dobrane metody czyszczenia pozwolą Państwu przedłużyć żywotność rolet a tym samy oszczędzą dodatkowych kosztów.

Spis treści: