Rolety nadtynkowe czy podtynkowe – co wybrać?

Rolety zewnętrze są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem w nowych domach jak i tych poddawanych modernizacji. Jak w przypadku innych systemów osłonowych dostępne możliwości są ogromne. Pojawia się więc pytanie rolety nadtynkowe czy podtynkowe. Co wybrać?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje rolet zewnętrznych:

  • Rolety zewnętrzne nadtynkowe
  • Rolety zewnętrzne podtynkowe

Co je różni?

Główną różnicą jest sposób montażu, w przypadku rolet nadtynkowych skrzynia, w której zwinięta roleta znajduje się, na murze albo we wnęce okiennej. System rolet zewnętrznych podtynkowych wymaga natomiast ingerencji w elewację budynku, dlatego ich montaż odbywa się na etapie prac budowlanych.

dom z roletami zenętrznymi

(rolety zewnętrzne nadtynkowe)

Jakie są ich wady i zalety?

Zdecydowaną zaletą rolet zewnętrznych nadtynkowych jest możliwość montażu w dowolnym momencie, warto jednak pamiętać, że skrzynka powoduje zmniejszenie otworu okiennego.

Minusem jest skrzynka, która jest widoczna i dla niektórych osób może stanowić element niewspółgrający z elewacją.

Decydując się na montaż rolety nadtynkowej we wnęce okiennej, trzeba liczyć się z faktem, że zmniejszy się ilość docieranego do pomieszczenia słońca o wysokość skrzynki.

Największą korzyścią płynącą z wyboru rolety podtynkowej jest brak widocznej skrzynki, dzięki temu, że jest ukryta, doskonale wkomponowuje się w elewację budynku.

Dodatkową zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość montażu na oknach narożnych, które są coraz popularniejsze w nowoczesnym budownictwie.

Wadą tego rozwiązania jest nieco wyższy koszt i konieczność wcześniejszego zaplanowania instalacji takiej rolety.

Rolety nadtynkowe czy podtynkowe – co wybrać?

Znamy już wady i zalety obu rozwiązań, jednak, na co się zdecydować? Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Czy montuję rolety na wykończonym już budynku, czy jestem na etapie budowy domu?

Jeśli jesteś w trakcie prac wykończeniowych, przed montażem okna masz możliwość zdecydowania się na rolety podtynkowe.

2. Czy nie przeszkadza mi, że skrzynka na złożoną roletę będzie widoczna?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK – śmiało możesz się zdecydować na roletę nadtynkową.

Pamiętaj, przed wyborem któregoś z rozwiązań warto skontaktować się ze specjalistami, którzy zaproponują Ci rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

Tak! Zarówno rolety zewnętrzne nadtynkowe jak i podtynkowe pomagają w zwiększeniu izolacji Twojego domu. Oznacza to, że zimą chronią Cię nie tylko przed wiatrem i śniegiem, ale także zmniejszają dostawanie się zimna do wnętrza budynku. Latem natomiast doskonale zabezpieczą Cię przed intensywnymi promieniami słonecznymi i pomogą utrzymać niższą temperaturę w budynku.

Tego typu rolety zwiększają izolację akustyczną, jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, a dobiegające z niej hałasy spędzają Ci sen z powiek, rozważ instalację tego systemu.

Nowoczesne rolety zewnętrzne są sposobem na ochronę domu przed złodziejami i innymi niepożądanymi osobami. Wyjeżdżając na wakacje lub święta, możesz skutecznie zabezpieczyć swój dom.

W przypadku rolet zewnętrznych dostępnych obecnie na rynku możesz wybierać spośród różnych kolorów, które będą współgrały z Twoją elewacją.

Czy można zintegrować moskitierę z roletą?

Moskitiery są coraz popularniejszym elementem współgrającym z roletami zewnętrznymi, skutecznie zapobiegają dostawaniu się do domu komarów, much, os czy innych owadów. Mamy dla Ciebie świetną wiadomość — rolety okienne zewnętrze można zintegrować z moskitierą.

Gdzie kupić rolety zewnętrzne?

Jeśli szukasz rolet zewnętrznych do swojego domu, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Zajmujemy się wykonywaniem tego typu systemów na wymiar, dzięki czemu masz pewność, że dostarczony przez nas produkt będzie doskonale dopasowany do Twojego okna.

W naszej pracy stawiamy na kompleksowość usług od realizacji po montaż u klienta.

Odezwij się do nas, znajdziemy rozwiązanie dla Ciebie.

Spis treści: