Rolety czy żaluzje — co wybrać?

Zapewne stoisz aktualnie przed trudną decyzją i zadajesz sobie pytanie, co lepsze rolety czy żaluzje? Warto podjąć decyzję, która będzie zgodna zarówno z Twoim gustem estetycznym, jak i praktycznymi potrzebami. Czasami jednak podczas urządzania mieszkania często to ten drugi aspekt bierze górę.

Rolety czy żaluzje — co wybrać?

No bo co w takiej sytuacji… Wyobraź sobie, że za oknem aktualnie trwa remont, wiecie, kurz hałas i niezbyt ładne widoki. Można by było zamontować żaluzje, tak, aby zasłonić plac budowy, ale, ale co z kwiatami na parapecie? Nie będą miały wystarczającego dostępu do słońca. Co byście zrobili, będąc w takim położeniu? Zamawiacie np rolety rzymskie? Czy przekładacie kwiaty i inwestujecie w np. żaluzje bambusowe?

Twojego wyboru nie dedykują żadne ograniczenia? I sytuacja wciąż pozostaje niejasna? Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się co wybrać – rolety czy żaluzje.

Czym różnią się rolety od żaluzji?

Przed podjęciem decyzji co wybrać rolety czy żaluzje. Warto poznać specyfikę każdego z tych rozwiązań. Dzięki czemu sterowanie ilością wpadającego światła to będzie czysta przyjemność.

Rolety — składają się z jednego płótna materiału, które zwijasz lub rozsuwasz, w zależności od wybranego modelu.

Żaluzje — składają się z regulowanych poziomych listew lub pionowych lamel.

Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór żaluzji oraz rolet. Wybór zależy od Twoich preferencji i potrzeb, więc zastanów się, jaką osłonę wybrać, aby pasowała do Twojego stylu życia i wnętrza! Każdy pragnie odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze rolety czy żaluzje? Przekonajmy się!

Zalety i wady żaluzji

Rolety czy żaluzje — co wybrać?

Bywa, że to właśnie żaluzje przyciągają uwagę tych, którzy szukają czegoś nowatorskiego, ale doceniają również tradycję. Jakie są zalety żaluzji?

Zalety:

 1. To przede wszystkim elastyczność i możliwość dostosowania do każdej przestrzeni. Wystarczy delikatnie wyregulować kąt nachylenia lamel, by stworzyć unikalny nastrój i optymalne warunki oświetleniowe.
 2. Dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia lamel, żaluzje umożliwiają dostosowanie stopnia prywatności w pomieszczeniu, jednocześnie zachowując odpowiednią ilość światła.
 3. Wysokiej jakości żaluzje mogą być bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, co sprawia, że są długoterminową inwestycją.

Wady:

 1. Zdarza się, że w przypadku niewłaściwego użytkowania, lamelki żaluzji łatwo ulegają uszkodzeniu.
 2. Żaluzje nie zapewniają całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, co może być problematyczne dla osób, którym przeszkadzają promienie słoneczne.
 3. Nie wszystkie żaluzje zapewniają taką samą ochronę przed promieniowaniem UV.

Główne zalety i wady rolet w mieszkaniu

Rolety czy żaluzje — co wybrać?

Rolety w mieszkaniu to istna klasyka — zdecydowanie mają rzesze swoich wiernych fanów. Jakie są zalety wady rolet mieszkaniu?

Zalety:

 1. Rolety są łatwe w obsłudze, mogą być szybko zwinięte lub rozwiązane za pomocą mechanizmu napędzanego ręcznie, lub elektrycznie.
 2. Rolety zaciemniające zapewniają całkowite zasłonięcie okna, co jest szczególnie przydatne w sypialniach lub pomieszczeniach wymagających pełnej prywatności.
 3. Wysokiej jakości rolety stanowią ochronę przed nagrzewaniem, co pomaga w utrzymaniu trwałości mebli i elementów wyposażenia.

Wady:

 1. Rolety pozwalają jedynie na całkowite zasłonięcie lub odsłonięcie okna, co nie sprawdzi się w przypadku osób, które preferują bardziej subtelną regulację światłem.
 2. W przypadku intensywnego użytkowania, mechanizmy rolet mogą ulec awarii lub zużyciu.
 3. Nie pozwalają na precyzyjne regulowanie stopnia prywatności.

Praktyczne aspekty użytkowania rolet i żaluzji — rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje — co wybrać?

Żaluzje vs rolety — co jest łatwiejsze w utrzymaniu?

W walce między żaluzjami a roletami o tytuł „Najłatwiejsze do utrzymania w czystości” każde z nich ma swoje asy w rękawie.

W przypadku żaluzji trzeba brać pod uwagę, że mogą one łatwo zbierać kurz na swoich lamelach. Czyszczenie żaluzji powinno być wykonywane regularnie, co może być uciążliwe. Konserwacja mechanizmu regulacji lamel w żaluzjach także może być wymagająca.

W przypadku rolet sytuacja wydaje się być bardziej przejrzysta. Ich prostsza konstrukcja sprawia, że są mniej podatne na gromadzenie kurzu i brudu co zdecydowanie wpływa na ich łatwość czyszczenia.

Rolety czy żaluzje — co wybrać?

Jakie są główne różnice między roletami a żaluzjami?

 1. Konstrukcja
 2. Sterowanie ilością wpadającego światła.
 3. Estetyka
 4. Czyszczenie i konserwacja
 5. Trwałość

Pamiętaj, że warto wybrać jakościowe osłony okienne, wtedy bez względu na to czy będą to np. żaluzje dzień noc, czy rolety dzień noc, trwałość i estetyka będą na pierwszym miejscu. Oczywiście, aby produkt zachował swój wygląd i trwałość, warto regularnie poddawać go konserwacji.

Wybór nie kończy się na samych roletach i żaluzjach. Na rynku jest wiele opcji, przykładowo żaluzje fasadowe, żaluzje drewniane 50mm, żaluzje aluminiowe. Dokładnie to samo dotyczy rolet okiennych, bardzo popularne są rolety bambusowe oraz rolety plisowane, rolety rzymskie czy też rolety w kasecie. Kilka z tych rodzaje rolet znajdziesz wśród naszych realizacji. Zapraszamy do obejrzenia!

A może miałeś już styczność z każdym tych rozwiązań i już możesz powiedzieć co lepsze — rolety czy żaluzje?

Spis treści: